Podzim 2021 – kde je poslední šance nachytat bronz a užít si babí léto?

Ze staršího článku už víte, jaké jsou hlavní výhody cestování obytňákem a pro koho je tento způsob cestování ideální. Letní sezóna se ale pomalu chýlí ke konci a kdo se chce na zimní sezónu zásobit vitamínem D, má poslední šanci. V září i říjnu se ještě dá vycestovat za sluníčkem obytným vozem, ale musíte do jižních krajin.

Letos je situace poněkud ztížená. Samozřejmě za to může Covid-19. Po 18 měsících působení globální pandemie už máme tendenci jeho vliv podceňovat, ale odborníci varují před další podzimní vlnou šíření. Jisté ale je to, že cestovat se dá bez obtíží při dodržení jistých opatření týkajících se vstupu do některých turisticky atraktivních zemí.

Kam tedy vyrazit na dovolenou? Přinášíme rychlý přehled zajímavých tipů kam můžete vyrazit třeba některým z našich obytných vozů.

Chorvatsko na podzim

V Chorvatsku sice byl snad každý, ale v zemi, která má tisíce kilometrů pobřeží, je kromě chytání broznu, vždy co objevovat. Z Chorvatska se začátkem září vrátil 33letý Lukáš a hlásí, že pro dovolenkáře a obytkáře je zde vše v nejlepším pořádku. „Jeli jsme na road trip s kamarády po Bosně a po Chorvatsku,“ přibližuje své zážitky. „Osobně si více užívám pochodování po horách, takže jsem měl větší radost z bosenské části výletu. Navíc, Bosna a Hercegovina je na aktuální covidové mapě jako jedna z mála zelená čili bezproblémová. Ale také v Chorvatsku jsme nezažili žádný problém. Navštívili jsme Split a Zadar, v Zadaru jsme se vykoupali a relaxovali na pláži. Teplota tu byla jako v červenci. Doporučuji!

kempy a Stellplatzy jsou na podzim poloprázdné!

Praktické info COVID: Pokud s karavanem nebo obytným vozem vyrazíte směrem k Jaderskému moři, můžete počítat s kontrolou na hranici. Očkované osoby jsou vpuštěny bez většího vyptávání, ostatní se musí prokázat testem PCR nebo antigenním testem na COVID-19. Chorvatsko je na aktuální mapě dle stránky koronavirus.mzcr.cz oranžové (8. 9. 2021). Je to tedy země se středním rizikem nákazy.

Itálie během babího léta

Pro někoho bude možná překvapivé, že k těm nejbezpečnějším zemím, alespoň podle měřítek ministerstva zdravotnictví, patří Itálie. Stát, kde epidemie koronaviru vypukla v Evropě jako první, je v současnosti na mapě zbarvený příznivou oranžovou barvou. Jestliže v březnu loňského roku jsme sledovali italský nárůst nakažených se zatajeným dechem, nyní, na podzim, počet aktivních případů na Apeninském poloostrově spíše stagnuje. Dokončené očkování má v Itálii přes 37 milionů lidí, tedy skoro dvě třetiny populace.

Nádherná Sardinie

Výhody dovolené v Itálii jsou zřejmé. Do země jde pohodlně dojet autem, obytným vozem i karavanem. Ideální cesta je přes Rakousko, které se momentálně také řadí k bezproblémovým zemím. V Itálii si kromě azurově modrého moře může cestovatel užít prastarých památek v Římě, působivých galerií ve Florencii nebo v Benátkách a také může navštívit Milán, město obchodu, sportu a módy.

Praktické info COVID: Při návratu do Česka se musíte prokázat negativním testem (který můžete podstoupit už před cestou nebo maximálně do pěti dnů po příjezdu) nebo potvrzením o dokončeném očkování či prodělání nemoci. (info k 8. 9. 2021)

Španělsko obytňákem na podzim

Ve Španělsku by milovníci teplého moře měli zamířit na jih nebo jihovýchod. Na severním pobřeží u Atlantiku již bude v září a říjnu na koupání zima, ovšem pobřeží Středozemního moře u Alicante, Benidormu nebo Valencie, případně na jihu poblíž Málagy, to je relaxace par excellence.

Španělsko nepovažuje Českou republiku za rizikovou zemi, na cestovatele může čekat nejvýše měření teploty a vizuální kontrola.

Praktické info COVID: Další země na našem seznamu patří k těm, které jsou na mapě ministerstva zdravotnictví zbarveny červeně. Přesto ale Španělsko není nepřístupné. Podmínkou je splnění příjezdových opatření, tedy předložení příslušného potvrzení o kompletním očkování, prodělaném onemocnění covid-19 nebo negativním NAAT (RT-PCR) či antigenním testu. Na pozemní dopravu se nevztahuje ani povinnost předložení QR kódu, ani žádného potvrzení. (info k 8. 9. 2021)

Babí léto v Polsku

Ač to zní neuvěřitelně, i do Polska se jezdí za koupáním. Krásné písečné pláže, malebná letoviska, chutné čerstvé ryby i pohyblivé duny, to jsou velká lákadla. Naši severní sousedé jsou pohostinní a navíc zde nepůsobí tak velká jazyková bariéra. Dovolenou zde si užila letos také 30letá Zuzka: „Jeli jsme s manželem na kratší pobyt a litovali jsme, že jsme tu nemohli zůstat déle. V Polsku je příjemně a levně. A covid tu nikdo neřeší. Už plánujeme, že pojedeme znovu.“

Praktické info COVID: Největší devízou Polska je ale to, že patří mezi zelené neboli bezrizikové státy. Pro vstup do země a návrat neplatí k datu vydání článku žádná drakonická opatření. (info k 8. 9. 2021)

Pobřeží Polska k nerozeznání od středomořské idylky – foto Zuzana Drápalová

Závěrem bych chtěl čtenáře ubezpečit, že cesování v této době nepřináší žádné větší komplikace. Někde se možná lehce zdržíte na hranicích, ale to přeci za krásný zážitek na dovolené stojí!

A co teprve, když vyrazíte nezávisle, po vlastní ose třeba některým z našich vozů! Přejeme vám krásný podzim u moře.

Praktické info COVID:

Pozn.: Aktuální informace o podmínkách vstupu do jednotlivých zemí sledujte na Rzcestníku cestovatele u mzv:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.