Podzim 2023 – kde je poslední šance nachytat bronz a užít si babí léto?

Ze staršího článku už víte, jaké jsou hlavní výhody cestování obytňákem a pro koho je tento způsob cestování ideální. Letní sezóna se ale pomalu chýlí ke konci a kdo se chce na zimní sezónu zásobit vitamínem D, má poslední šanci. V září i říjnu se ještě dá vycestovat za sluníčkem obytným vozem, ale musíte do jižních krajin.

Kam tedy vyrazit na dovolenou? Přinášíme rychlý přehled zajímavých tipů kam můžete vyrazit třeba některým z našich obytných vozů.

Chorvatsko na podzim

V Chorvatsku sice byl snad každý, ale v zemi, která má tisíce kilometrů pobřeží, je kromě chytání broznu, vždy co objevovat. Pro dovolenkáře a obytkáře je zde vše v nejlepším pořádku. „Jeli jsme na road trip s kamarády po Bosně a po Chorvatsku,“ přibližuje své zážitky 33 letý Lukáš. „Osobně si více užívám pochodování po horách, takže jsem měl větší radost z bosenské části výletu. Ale také v Chorvatsku jsme nezažili žádný problém. Navštívili jsme Split a Zadar, v Zadaru jsme se vykoupali a relaxovali na pláži. Teplota tu byla jako v červenci. Doporučuji!

V Chorvatsku je podzim ideálním obdobím pro objevování země mimo hlavní turistickou sezónu. Teploty jsou stále příjemné, ale bez letního žáru, což umožňuje pohodlnější procházky po historických městech, jako je Dubrovník, Split nebo Zadar. Národní parky, jako je Plitvická jezera nebo Krk, nabízejí nádherný pohled na podzimní listí a méně návštěvníků, což zvyšuje šance na klidné procházky přírodou. Vinařské oblasti, jako je Istrijský poloostrov, se v podzimu mění v místa sklizně hroznů a mnoho vinařství pořádá ochutnávky a festivaly vína. Navíc, podzim je také skvělým časem pro gastronomické festivaly, kde můžete ochutnat místní speciality – čerstvé mořské plody, olivový olej a tradiční chorvatské delikatesy.

kempy a Stellplatzy jsou na podzim poloprázdné!

Itálie během babího léta

Itálie na podzim ožívá mozaikou barev, chutí a kulturních zážitků. Víno hraje klíčovou roli v podzimních měsících, když vinice v Toskánsku, Piemontu a Veneta slaví sklizeň hroznů a pořádají festivaly vína. Milovníci jídla by neměli vynechat tradiční „sagre“, místní festivaly oslavující sezónní produkty. Historická města, jako jsou Řím, Florencie nebo Benátky, nabízejí méně davů a příjemnější klima pro procházky po památkách. Pro ty, kteří hledají klidnější zážitek, mohou navštívit malebné vesnice v regionech jako je Umbrie nebo Cinque Terre, kde podzimní krajina září v plné kráse. A pro milovníky přírody je podzim ideálním časem pro pěší turistiku v Dolomitech, kdy hory září ohromujícími podzimními barvami.

Nádherná Sardinie

Španělsko obytňákem na podzim

Podzim ve Španělsku je obdobím, kdy se země proměňuje v kaleidoskop barev a kulturních událostí. Andalusie s jejími olivovými háji se chystá na sklizeň oliv, zatímco v regionu La Rioja začíná sklizeň hroznů, což přináší s sebou řadu vinných festivalů a ochutnávek. Města jako Barcelona, Madrid nebo Sevilla nabízejí příjemnější klima pro prozkoumání historických památek a muzeí bez letního žáru a davů turistů. Pro milovníky přírody je podzim ideálním časem pro pěší turistiku v Pyrenejích nebo v národním parku Picos de Europa, kde se můžete těšit na nádherné podzimní scenérie. Navíc, řada měst a vesnic po celém Španělsku slaví své vlastní podzimní festivaly a svátky, od tradičních náboženských procesí po gastronomické slavnosti oslavující místní produkty, jako jsou šunky, sýry a mořské plody.

Babí léto v Polsku

Ač to zní neuvěřitelně, i do Polska se jezdí za koupáním. Krásné písečné pláže, malebná letoviska, chutné čerstvé ryby i pohyblivé duny, to jsou velká lákadla. Naši severní sousedé jsou pohostinní a navíc zde nepůsobí tak velká jazyková bariéra. Dovolenou zde si užila letos také 30letá Zuzka: „Jeli jsme s manželem na kratší pobyt a litovali jsme, že jsme tu nemohli zůstat déle. V Polsku je příjemně a levně.

Pobřeží Polska k nerozeznání od středomořské idylky – foto Zuzana Drápalová

Závěrem bych chtěl čtenáře ubezpečit, že cestování v podzimním období nepřináší žádné větší komplikace. Stačí mít dobře vybavený vůz, nezávislé topení, vhodně dimenzovaný elektrický sytém vozu a dostatek místa na uskladnění oblečení a věcí pro chladnější večery. Jaká jsou specifika cestování obytkou na podzim si můžete přečíst v tomto článku.

A co teprve, když vyrazíte nezávisle, po vlastní ose třeba některým z našich vozů! Přejeme vám krásný podzim u moře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.