Půjčovny obytných vozů přirozeně hlásí největší zájem zákazníků v létě. Pro mnohé je léto přirozeně tím jediným vhodným obdobím, kdy je možné realizovat dovolenkové sny. A platí to i pro ty, kteří se rozhodnou si obytný vůz sami pořídit. V létě je čtyřnohý miláček v neustálém zápřahu, v zimě poslušně odpočívá v garáži.
Na druhou stranu, není to škoda? Spolehlivý obytný vůz vydrží i v mínus dvaceti a uvnitř nabízí teplo a pohodlí pro všechny cestující. Proč by měl nečinně stát zaparkovaný mezi čtyřmi stěnami, když se – opatřen zimní obuví a dobře izolovaný a technicky vyladěný – může prohánět po silnicích?
A ještě něco. Obytný vůz je pro mnohé lidi synonymem nezávislosti a svobody. Jak moc si ale užijete nezávislost a svobodu, když využijete pronájem obytného vozu v červenci a vyrazíte za sluníčkem na jih, kde se pak tísníte na pláži s tisícovkami dalších dovolenkářů? Není to trochu nevyužitý potenciál?
S obytným vozem je možné zažít věci, o kterých si klienti cestovních kanceláří mohou jen zdát. A to platí celoročně. Přinášíme tipy, kam cestovat obytným vozem v zimě, třeba některým z našich obytných vozů.
To, co napadne každého jako první, když se řekne cestování obytným vozem v zimě. Jasně, pro milovníky zimních sportů samozřejmá volba. Do velkého auta naložíte lyže i snowboardy. A pokud pro týden na horách dáte přednost obytnému vozu před teplou horskou chatou, výrazně ušetříte.
Je nutné pamatovat na to, že s sebou toho musíte vzít opravdu hodně. Horští karavanisté ocení zdroj tepla a elektřiny, lednici a sporák, kde si mohou připravit teplé jídlo po celodenní lyžovačce.Musí zde být sušák a prostor k tomu, aby se daly sušit promoklé bundy a kalhoty. A tak bychom mohli pokračovat – nemá smysl zde rozepisovat všechny jednotlivé položky. Podstatné ale je, že do obytného vozu se toho vejde hodně. A pro výlety za zimním lyžováním může být ideální společník.
Cestování do hor obytným vozem musí předcházet pečlivá příprava a rešerše. Lze cestovat na divoko, ale je opravdu příjemné zvolit autopark, kde jsou na karavanisty dobře připraveni. A tomu odpovídá kvalita služeb. Třeba v Alpách je samozřejmostí dostatek přípojek, možnost vyměnit prázdnou propanbutanovou láhev a podobně. Zaparkovat vůz v takovém autoparku něco stojí, ale pro někoho to může být ideální kompromis mezi svobodou „cestování ve vlastním“ a pohodlím pohostinských zařízení.
Jsou lidé, kteří potřebují teplo a sluníčko celoročně. Lidé, pro které pohled na zasněženou zimní krajinu znamená jediné: čas se sbalit a vyrazit někam na jih.
Obvyklá praxe je vybrat si z nabídky cestovních kanceláří a sednout na letadlo do Egypta nebo do Tuniska. Ale existují i jiné varianty, než být zavřený v hotelovém komplexu a pohybovat se v kolečku pokoj – pláž zpřístupněná turistické veřejnosti – bazén – restaurace – pokoj. Na lov slunečních paprsků v zimě můžete vyrazit i s obytným vozem.
Kam jet? Už osvědčenou klasikou je jižní Řecko. Kréta nebo Rhodos jsou proslulé rozpálenou půdou i v zimních měsících. Kempování na divoko je sice oficiálně zakázané, ale policisté tradičně přimhouří obě oči. Země je na turistickém průmyslu závislá. Kdo sem přijede v zimě, kdy přímořské hospůdky zejí prázdnotou, ten je vítaný.
Nějaký ten bronz lze v lednu a únoru nachytat také v Itálii a jižní Francii. Ve Španělsku svetr odložíte možná jen v Andalusii. Kdo se ale nebojí dálek, ten ať nalodí svůj obytný vůz na trajekt. Doveze jej do Maroka – v rámci Afriky bezpečné země, kde o krásné zážitky není nouze. A ano – teplo je tady také.
Neopakovatelnou atmosféru evropských metropolí zažijete v zimě. Vídeň, Paříž nebo Amsterdam mají výhodu v tom, že je zde pastva pro oči v lednu stejně jako v červenci. Katedrály zůstávají majestátní, i když teplota vzduchu klesá pod bod mrazu. Muzea jsou otevřená a restaurace vítají k návštěvě. Rozdíl je jen v tom, že se netlačíte davem turistů. A místo kornoutu zmrzliny můžete v ruce při procházce historickým centrem tisknout kelímek s horkým punčem nebo kafem.
Kapitolou pro sebe jsou zimní trhy. Pro mnoho lidí jsou součástí Vánoc stejně jako koledy nebo dárky pod stromečkem. Dobrou zprávou je, že v mnoha městech zůstávají otevřené i po svátcích. Ještě v lednu můžete navštívit trhy v Budapešti, Bruselu nebo vyhlášené a oblíbené trhy v chorvatském Záhřebu.
Vyběhnout z obytňáku do bazénu nebo do sauny? Zajet do wellness centra? Nic z toho není problém. Zajít si do půjčovny obytných vozů dává smysl i tehdy, kdy chcete zimní volno chcete využít pro to, abyste ulevili svému tělu. Přináší to úsporu peněz – platíte jen za využití relaxačních služeb, jinak ale bydlíte ve vlastním. S obytným vozem navíc nejste limitovaní, nemusíte trávit čas jen v lázeňském centru a jeho bezprostředním okolí. Přes den můžete vyjet na větší dálku a užít si procházku v horách. Večer se pak můžete odměnit pobytem v horké vodě.
Nemusíte vyjet za hranice naší země, nemusíte jet ani do hor nebo do velkých měst. Můžete strávit krásnou zimní dovolenou a načerpat zážitky, na které jen tak nezapomenete.
Co takhle jet v lednu k Lipnu a užít si bruslení bez hranic? Věděli jste, že zde byla vytvořena Ledová magistrála spojující Lipno nad Vltavou a Frymburk, která je v Guinessově knize rekordů zapsaná coby nejdelší upravená bruslařská dráha na světě?
Krásně je také v Beskydech. Návštěva rožnovského skanzenu je sama o sobě zážitek, ale v zimě je snad nejhezčí. To samé platí pro Štramberk, malebnou vesničku, která se těší přezdívce Moravský Betlém. A ve Frenštátě se můžete podívat, kde začal svou kariéru skokan na lyžích Jiří Raška.
A co takhle hrady a zámky? Ne všude se na zimní sezónu zavírá. Romantický výlet nabízí Hluboká nad Vltavou, Karlštejn nebo Křivoklát. Když budete mít štěstí a zastihnete tyto památky pod sněhovým závojem, pořídíte zde nádherné fotky, které jen tak někdo nemá.